کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

بررسی وضعیت کشاورزی ایران و ارائه راه حل

وضعیت کشاورزی در دانشگاه های کشاورزی :

 

 برخی عوامل مثبت شامل وجود اساتید خبره در این بخش و حضور چشم گیر دانشجویان علاقه مند به رشته کشاورزی در دانشگاه ها ، اما متاسفانه در بسیاری از این دانشگاه ها که گرایش های مختلف کشاورزی در آنها تدریس می شوند امکانات آموزشی شامل آزمایشگاه ها که بسیار حیاتی هستند بسیار در سطح ضعیفی در اختیار دانشجویان قرار میگیرند و درس های آزمایشگاهی که خود موجب بیشتر علاقه مند کردن دانشجو ها و آشنایی بهتر آنها با این رشته است نتیجه عکس به خود می گیرد .

مشکلات عمده کشاورزی در ایران :

در خصوص اینکه کشاورزان ما چرا نمی توانند در واحد سطح میزان تولید خود را افزایش دهند چند عامل به چشم میخورد که بهتر است به آنها توجه خاصی از سوی دولت شود که شامل موارد ذیل است :

1- نبود ماشین آلات پیشرفته در مناطق محروم کشور

2- بکار نگرفتن متخصصان و دانشجویان کشاورزی در روستا ها توسط کشاورزان

3- نبود زمین های یکپارچه در اکثر روستاها

4- ارائه نشدن برنامه های کشت به کشاورزان با توجه به هوا و اقلیم منطقه و نیاز های ضروری کشور

5- کمبود منابع آبی در زمین های کشاورزی که متاسفانه با حفر چاه ها ی غیر مجاز این امر تشدید یافته و هنگامی که آبیاری زمین ها به صورت غیر اصولی انجام میگیرد عاملی بیشتر در خصوص کمبود آب .

6- پایین بودن قیمت خرید های تضمینی محصولات استراتژیک کشور منجمله گندم که امروزه به این دلیل شاهد صادرات آن توسط کشاورزان و دلالان به خارج از کشور هستیم در حالی که کشور جهت تامین نیاز های خود مجبور به واردات گندم از کشور های دیگر با قیمتی بالاتر از نرخ تضمینی می باشد که باید به صورت خیلی جدی در این خصوص تصمیماتی گرفته و اتخاذ شود  .

راه حل برای بیرون رفت از وضعیت کنونی کشاورزی ایران :

یک راه حل که به نظر من می تواند کمک خوبی به کشاورزان ما کند  : راه اندازی یک شبکه تلوزیونی به صورت موقت و یا دائم در کنار شبکه های تلوزیونی صدا و سیمای ایران در خصوص کشاورزی در کنار شبکه هایی مثل سلامت ، مستند و... می باشد .

یک شبکه تلوزیونی مستقل در خصوص صنعت کشاورزی و آشنا کردن بهتر دانشجویان و دانش پژوهان و کشاورزان عزیز با این صنعت و  ارائه دادن نکات آموزشی در این خصوص و شناساندن جدیدترین تکنولوژی های استفاده شده در دنیای امروزی کشاورزی می تواند کمک شایانی در خصوص بهبود میزان تولید کشاورزی در ایران کند که خود موجب کاهش وابستگی کشور پر برکتمان به صنعت نفت می گردد .

تحلیلگر : سعید طبق چی / دانشجوی سال آخر مهندسی اقتصاد کشاورزی 

دسته بندی:
برچسب ها : وضعیت کشاورزی در دانشگاه های کشاورزی , کشاورزی , مشکلات عمده کشاورزی در ایران , راه حل برای بیرون رفت از وضعیت کنونی کشاورزی ایران , سعید طبق چی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد