کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

برگزاری مراسم همایش ملی انگور و فراورده های جانبی در استان خراسان شمالی

به گزارش کشاورزی روز به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی  ، روز شنبه  4  شهریور ماه جاری همایش ملی انگور و فرآورده های جانبی آن در خراسان شمالی با حضور اندیشمندان ، محققان ، مبتکران، صاحبان صنایع تبدیلی و تکمیلی و مسئولان و سیاست گذاران حوزه باغبانی در خراسان شمالی ( شهرستان بجنورد ) در تالار داریوش برگزار گردید.

اهداف برگزاری این همایش عبارت بودند از: توجه هر چه بیشتر به فرصت ها / سلامت تولید / کیفیت و جلب مشارکت سرمایه گذاران و تجارت خارجی / ایجاد امکان تبادل نظر و انتقال یافته های علمی و فنی پیرامون چالش های تولید، فرآوری، اشتغال زایی و ... این محصول و آگاهی از نتایج تحقیقات محققان و صاحبنظران این حوزه .

برگزار کنندگان همایش ملی انگور و فراورده های جانبی آن  عبارت بودند از : سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی،مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ، با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی ،  که طی دو روز بر اساس برنامه ریزی های انجام شده  ،  20مقاله علمی پژوهشی و کلیدی و 46 مقاله بصورت پوستری ارائه میشود و همچنین سه کارگاه آموزشی ترویجی به صورت میدانی و تئوری برگزار میگردد. در پایان نیز برگزاری  نشست تخصصی بازرگانی و صنایع بازرگانی و همچنین سایر برنامه های فرهنگی ، چاپ نشریات ترویجی و آموزشی از سایر بروندادهای این همایش میباشد.

در مراسم افتتاحیه ،  ابتدا دبیر همایش آقای دکتر اسلامی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی ضمن عرض خیرمقدم به تمامی معاونین وزارت جهاد و مسئولین ، روند برگزاری همایش را تشریح نمود.

 سپس دکتر یوسفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی و رئیس همایش ضمن تبریک هفته دولت به کارمندان و خیر مقدم به مسئولین ، پیرامون  اهمیت انگور و جایگاه  آن در استان خراسان شمالی  و ضرورت برگزاری این همایش ، مطالب مبسوطی را بیان نمود.وی همچنین اظهار داشت که  45% محصولات کشاورزی در استان خراسان شمالی به باغات انگور اختصاص داده شده است.

 در ادامه  آقای مهندس دلپسند معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری ، پیرامون  برنامه های اقتصادی در بخش کشاورزی  مطالبی را بیان نمود. سپس آقایان دکتر عزیزی و قوامی نماینده مردم شیروان و اسفراین در مجلس شورای اسلامی به ایراد سخنرانی  پرداختند .

در ادامه مراسم افتتاحیه همایش آقای مهندسی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی به اهمیت کشت انگور در خراسان شمالی به  بیان استعداد خوب خراسان شمالی در کشت انگور پرداخت و  اشاره داشت که انگور یک غذا - دارو است که کشت آن حدود 5000تا 9000متر مکعب آب نیاز دارد. 

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با برداشت سالانه سه میلیون و 167 هزار تن انگور جایگاه هشتم را در میزان تولید این محصول در جهان دارد. وی افزود :  سطح زیر کشت انگور در کشور 294 هزار هکتار است که 92 درصد از این سطح بارور می‌باشد.

مهندس طهماسبی  میانگین تولید انگور در هکتار در سال جاری در کشور را سه میلیون و 800 هزار تن برآورد کرد و افزود: میانگین تولید انگور در هکتار در سال 95، سه میلیون و 200 هزار تن است که میزان تولید امسال نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.

وی  میزان عملکرد انگور آبی در کشور را نزدیک به 14 تن و میزان عملکرد انگور دیم را حدود 4 تن عنوان و خاطرنشان کرد: عملکرد انگور دیم در استان خراسان شمالی بیش از 7.5 تن در هکتار است که از عملکرد کشوری 3.5 تن جلوتر است و رتبه اول را از نظر عملکرد انگور دیم در ایران را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: عملکرد آبی محصول انگور در استان خراسان شمالی نیز 12.5 تن در هکتار است که نشان از مزیت‌های اقلیمی خاص و خاک بسیار مرغوب این استان دارد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به کشت و تولید محصول انگور در دنیا تصریح کرد: حدود 7 میلیون و 125 هزار هکتار انگور در دنیا کشت و حدود 774 میلیون و 500 هزار تن انگور تولید می‌شود.

طهماسبی، از اهمیت توسعه باغات در اراضی شیب‌دار، استفاده از آب سبز و برنامه معاونت باغبانی برای توسعه 500 هزار هکتاری در کشور خبر داد و گفت: این امر نیازمند تخصیص تسهیلات ویژه است.وی تشکیل تشکل‌ها و اتحادیه‌های مرتبط را یکی از ضرورت های لازم در صنعت باغداری برشمرد.

همچنین در ادامه همایش آقای دکتر باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، طی سخنانی  به امنیت غذایی اشاره نمود  و اظهار داشت که  همه مردم به غذای کافی برای داشتن جسم سالم نیاز دارند.   افزایش تولید نیازمند رعایت مسائل زیست محیطی ، حفظ منابع پایه مثل آب و خاک ،حفظ تنوع زیست محیطی و تحویل محصول سالم میباشد. وی  همچنین حذف سموم پرخطر و توجه به روش‌های غیرشیمیایی در مبارزه با آفات را از سیاست‌های این سازمان عنوان کرد.

دکتر باغستانی افزود: با توجه به تغییر اقلیم و اثرات آن بر رفتار آفات و بیماری‌های گیاهی نیاز به بازنگری در دستورالعمل‌های کنترل آفات وجود دارد.

لازم به یادآوری است که  نمایشگاه توانمندیهای تولید فراوری و بازرگانی انگور و کشمش نیز به همت مدیریت های استان و صاحبان صنایع و تولیدکنندگان ، در حاشیه این همایش برپا شده بود که  افتتاح  و  در معرض بازدید عموم علاقه مندان قرار گرفت. 

دسته بندی:
برچسب ها : مراسم همایش ملی انگور و فراورده های جانبی در استان خراسان شمالی , همایش ملی انگور و فراورده های جانبی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد