کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

ماهانه ۳۰ هزار تن روغن پالم در کشور مصرف می‌شود

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: صنعت روغن نباتی 2 میلیون تن ظرفیت خالی دارد.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایلنا ، داریوش محمودی ، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران در پاسخ به این پرسش که با توجه به وابستگی بالای 90 درصد کشور به واردات دانه‌های روغنی و روغن خام، تامین این محصول در بازار داخلی چه تاثیری در فعالیت کارخانه های تولید روغن و حتی قیمت برای مصرف کنندگان خواهد داشت، گفت: با توجه به اینکه مصرف روغن در کشور یک و نیم میلیون تن اعلام شده است و نیاز بیش از 90 درصدی نیز  به واردات وجود دارد و باید استحکام و چارچوبی در این بخش ایجاد شود.

او تاکید کرد که مسئله دانه‌های روغنی، مسئله‌ای استراتژیک است و هر قدمی که در جهت خودکفایی و جلوگیری از واردات برداشته شود می‌تواند به کشور کمک کند. در این صنعت، باید دنبال مواد مرغوب با شرایط قیمتی مناسب باشیم تا بتوانیم ورودی مان با خروجی مان مطابقت داشته باشد. نمی توانیم ورودی نامطلوبی داشته باشیم ولی انتظار این را داشته باشیم که خروجی یکسانی وجود داشته باشد.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران در پاسخ به این سوال که چه میزان از ظرفیت صنعت روغن نباتی خالی است اظهار داشت: این صنعت 2 میلیون تن ظرفیت خالی دارد که موجب فشار برتولیدکنندگان و سرمایه گذاران شده است.

محمودی در پاسخ به این سوال که با توجه به هجمه ای که نسبت به واردات روغن پالم وجود دارد واردات در چه وضعیتی است بیان داشت: سقف واردات این روغن را وزارت بهداشت تعیین کرده و بر همان اساس هم وارد می‌‌شود.واردات این محصول در سال جاری به کمتر از نصف سال 92 رسیده است.

او تاکید کرد که ماهانه 120 هزار تن روغن در کشور مصرف می‌شود و از مصرف 120 هزار تن روغن مصرفی ماهانه در کشور 30 هزار تن به روغن پالم اختصاص دارد.

دسته بندی:
برچسب ها : انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران , صنعت روغن نباتی 2 میلیون تن ظرفیت خالی دارد , وابستگی بالای 90 درصد کشور به واردات دانه‌های روغنی و روغن خام , واردات دانه‌های روغنی و روغن خام , دانه‌های روغنی , صنعت روغن نباتی , واردات روغن پالم , روغن پالم , ماهانه 120 هزار تن روغن در کشور مصرف می‌شود ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد